Videá Prvých 1000 dní

IMG_3589

Prvých tisíc dní v živote dieťatka je časom radostného očakávania, vzrušujúceho stretnutia a vzájomného spoznávania, ktoré je výnimočným obdobím pre celú rodinu. Malý človiečik sa so svojimi najbližšími postupne učí sedieť, vyslovovať prvé hlásky a slovíčka, chodiť, ale aj jesť. To, čo dieťatko v prvých tisíc dňoch svojho života papá, ovplyvní jeho chuťové preferencie, imunitu, sklon k alergiám a dokonca aj pravdepodobnosť chronických ochorení v dospelosti. Preto je dôležité strave v tomto období venovať veľkú pozornosť.

Aby sme rodičom uľahčili rozhodovanie v otázkach výživy, spoločne s Dominikou Morávkovou a Jurajom Šokom Tabáčkom sme pre Vás natočili sériu videí, v ktorých sa dozviete aj to, ako najlepšie naštartovať imunitu dieťaťa, čo všetko dokáže materské mlieko a kedy je čas prejsť na prvé príkrmy. Dominika a Šoko Vám v nich porozprávajú, aké radosti a starosti zažili so svojimi deťmi a lekári pediatri, imunoalergológovia, neonatológovia, gastroenterológ i gynekológ poskytnú odborné rady založené na najaktuálnejších vedeckých poznatkoch.

20170614_110731

Videá Prvých 1000 dní

Video o výžive v tehotenstve

Vo videu o výžive v tehotenstve prof. MUDr. Miroslav Borovský, CSc., hlavný odborník MZ SR pre pôrodníctvo a gynekológiu, predstaví nároky na stravu tehotnej ženy a na čo by si mala dávať pozor. A dozviete sa aj, čo s tým má spoločné d´Artagnan a traja mušketieri.

Video o bondingu

O tom, že každé dieťatko si hneď po narodení zaslúži byť priložené na hruď Vás presvedčia Šoko, Dominika aj psychologička Mgr. Katarína Greškovičová. Doc. MUDr. Darina Chovancová, CSc., prednostka Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka SZU a UN Bratislava, vysvetlí, že bonding a prvé prisatie sú aj ideálnym naštartovaním imunity dieťatka.

Video o materskom mlieku a dojčení

„Dokonalé zloženie stravy, dokonalá teplota a vynikajúce servírovanie.“ Viete, o čom je reč? No predsa o materskom mlieku a dojčení. Vypočujte si viac o vynikajúcich vlastnostiach materského mlieka z úst doc. MUDr. Kataríny Maťašovej, PhD., primárky Neonatologickej kliniky JLF UK a UN Martin. Čo robiť, ak sú s dojčením problémy, Vám poradí certifikovaná laktačná poradkyňa Mgr. Ľubica Kaiserová.

Video o výžive predčasne narodených detí

Niet pochýb o tom, že predčasne narodené deti majú veľmi náročný štart do života. MUDr. Peter Krcho, PhD., prednosta Kliniky neonatológie LF UPJŠ a DFN Košice rozpráva o tom, ako so svojimi kolegami zachraňujú životy aj bábätkám, ktoré vážia menej ako kilo. A najmä, že práve materské mlieko vo forme kolostra je pre ne nesmierne dôležité.

Video o budovaní imunity

Vedeli ste, že imunita sa začína budovať už od pôrodu? A že jej optimálne fungovanie môžeme ovplyvniť práve stravou v prvých tisích dňoch života? Viac prezradí doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, klinický imunológ, alergológ a pediater.

Video o alergii

Predokladá sa, že v roku 2050 bude až polovica svetovej populácie trpieť nejakou formou alergie. Dá sa tým niečo robiť? Ako môžeme u dieťatka znížiť riziko alergie? A aký vplyv má strava na prevenciu vzniku alergií? Odpovede sa dozviete od doc. MUDr. Petra Čižnára, CSc, klinického imunológa a alergológa.

Video o prvých príkrmoch

Doc. MUDr. Milan Kuchta, CSc., mim. prof., predseda Slovenskej pediatrickej spoločnosti, rozpráva o tom, kedy je najlepšie začať s príkrmami a o role stravy v druhom polroku dieťatka. Čo robiť, keď mrkva nechutí? Základom je trpezlivosť a opakované ponúkanie.

Video Probiotiká vs. prebiotiká

Viete, kde sídli 80% nášho imunitného systému? No predsa v črevách! A práve mikroorganizmy, ktoré ich osídľujú, ovplyvňujú naše zdravie. Dilemu o tom, aký rozdiel je medzi probiotikami a prebiotikami nám pomôže rozlúsknuť MUDr. Iveta Čierna, PhD., hlavná odborníčka MZ SR pre pediatrickú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu.

Video o vitamíne D a strave batoliat

Poznáte superhrdinu, ktorý sa stará o silné kosti a zuby? Supervlastnosťami vitamínu D aj zákutiami stravy batoliat Vás prevedie prof. MUDr. Ľudmila Podracká, CSc., prednostka Detskej kliniky LF UK a DFNsP v Bratislave. Dokonca Vám predstaví aj nástroj, vďaka ktorému zistíte, či má Vaše batoľa dostatočný prísun potrebných živín.